כמו מיטה לאמצע היום – השזלונג.

בין כורסא לספה, השזלונג, או מיטת-יום, הוא רהיט ייחודי ואלגנטי הזוכה כעת לפופולריות רבה בקרב מעצבים מקצועיים ולקוחות אניני טעם כאחד תודות ליופיו, לנינוחות שהוא משרה ולפרקטיות שלו. צורתו הבסיסית המאופיינת מטבעה בקווי מתאר יפים למראה, תתאים כמעט לכל מרחב, ותתרום להגדרת אופיו. בהתאם לכך, תוכלו למצוא באתר הרהיטים AEF שפע של שזלונגים: מרופדים בעור, בדמוי-עור איכותי או בבד, מתנדנדים או קבועים ומעוצבים כרהיט עצמאי או כחלק ממערכת ישיבה גדולה יותר באופן המשדרג את איכות הישיבה על הספה שבחרתם.

מהו שזלונג?
(השזלונג Chaise Lounge) הוא רהיט הנראה ככורסה בעלת מושב ארוך במיוחד, שעליו ניתן להניח את הרגליים.
כיוון שמשענת הגב בנויה בצידו האחד, ניתן לומר כי המאפיין המובהק ביותר שלו הוא המראה הא-סימטרי.
בנוסף למשענת הגב קיימים לפעמים גם מסעדי ידיים בצד אחד או בשני צדי הכורסה.
לעתים יעוצב השזלונג כמיטה קטנה ליחיד המיועדת להסבה, כלומר למצב שבין שכיבה לישיבה, ולעתים צורתו עקלתוני ומזכירה את האות באנגלית “S”.
מרבית מיטות-היום מן העבר היו רהיטים פשוטי-מבנה בבסיסן ופשטותן טושטשה בעזרת כריות ובדי ריפוד מפוארים ובאמצעות הפיתוחים המרהיבים שגולפו בשלד העץ שלהן.
לעיתים נתלו מעליהן בדים נשפכים אשר הוסיפו חמימות ותחושת ייחוד.
באירופה של המאה ה-15, הבד התלוי מלמעלה נועד גם למנוע נפילת אבק מהתקרה על האדם המסב על המיטה.
כיום ניתן למצוא מיטות יום מרופדות בבדים סינתטיים או טבעיים, בעור, בפרוות ובשלל חומרים אחרים, בהתאם לאווירה אותה רוצים ליצור בבית.
לרוב, מעצבי השזלונג יוסיפו לו גם כריות קטנות התפורות מבד הריפוד או מבד תואם ליצירת דינמיות צבעונית, ולתוספת נוחות.

‘שזלונג’ או ‘מיטת-יום’?
הדעות חלוקות באשר לשמו. המילה “שזלונג”, בהגייה אטית ומתענגת על הצליל, מגיעה מצרפתית – “Chaise Lounge”, ומשמעותה “כיסא ארוך”, כלומר, כורסא ארוכת מושב המאפשרת התרווחות לכל אורך הגוף.
באנגלית נקרא השזלונג “recliner”, שפירושו רהיט המיועד להשתרעות, או “day bed”, כלומר מיטה לשעות היום, שעליה לא נרדמים ללילה שלם ורצוף, אלא למנוחה של זמן קצר, להפוגה מרצף היום.
יחד עם זאת, המינוח הצרפתי השתרש באנגלית ועבר שיבוש קל: בארצות-הברית, בה רהיט זה נפוץ ביותר, נהוג לומר “Chaise Lounge”, כלומר, כיסא לטרקלין. זוהי משמעות שונה אך הולמת את הרהיט, כיוון שמרבים להשתמש בו בחדר המגורים ולכן ההגייה החדשה נותרה מקובלת למרות השיבוש. בארץ נודע גם השם “מיטה צרפתית”, אולם השימוש במושג “שזלונג” נפוץ יותר, בהטעמתו הצרפתית.

מהפרעונים עד לה קורבוזיה
כאמור, בני תרבויות שונות לאורך ההיסטוריה פרגנו לעצמם שזלונג.
במצרים העתיקה היו אלו מיטות-יום שטוחות שהתעקלו בעדינות באזורי הראש והרגליים.
שרידים רבים המתעדים מיטות-יום שרדו גם מימי יוון העתיקה ומן האימפריה הרומית.
אצילי התקופות ההן נהגו להסב על מיטות אלה שעות ואף ימים מרובים, כשהם מארחים או מתארחים ומרבים בשתיה, באכילה ובדיבורים.
גודלן ומספרן של ספות ההסבה שנקראו קְלִינֶה (Kline) ביוונית, חייב את האצילים לבנות חללי אירוח נרחבים, כיוון שהיה צורך בחדר גדול דיו להכיל כמה מיטות שכאלה על מנת לארח מספר אורחים.
לאחר נפילת האימפריה הרומית נטו האצילים בימי-הביניים לנדוד תכופות מטירה אחת לאחרת, ולכן נזקקו לריהוט קל משקל, המאפשר הובלה פשוטה.

השזלונג היווה פתרון אידאלי, ולכן פריטים רבים ששרדו מאותה תקופה, נצרבו בתודעה כרהיט לבני המעמד הגבוה, והפכו לפופולריים במיוחד בתקופת הרנסנס בבתי-האצולה של אירופה.
מאוחר יותר, בתקופת שלטונו של מלך צרפת, לואי ה-14, זכה השזלונג לפריחתו הגדולה ביותר, שם נהגו לכסותו בכריות ובבדים יוקרתיים, נוהג שנמשך עד היום אצל יצרני שזלונג רבים.
רבים מגדולי המעצבים המודרניים תכננו שזלונג, כאמירה אישית של יצירת רהיט קלאסי בעל ערך מוסף מעבר להיותו פרקטי. ביניהם ניתן למנות את מרסל ברוייר ואיילין גריי, שעיצבו מיטות יום רבות, ואת האדריכל הצרפתי לה קורבוזיה, אשר תכנן בשנת 1928 את השזלונג הידוע שלו, בשם LC4, המיוצר היום בחברת Cassina. האדריכל מיס ון דר רוהה תכנן בשנת 1929 את “כיסא ברצלונה” שזלונג בנוי משטח ישר ועליו מזרן עם כפתורים שקועים וכרית צינור עגולה להניח עליה את הראש.

רהיט מינימליסטי שהפך לפריט אספנים מבוקש.

תפקידו של השזלונג בעיצוב הבית:
השזלונג מטבעו הוא מונו-רהיט או מושב לאדם אחד, כך שהוא אינו מהווה פתרון אירוח כולל.
בשימוש נכון, השזלונג תורם ליצירת אווירה אישית במרחב דירתי גדול, וניתן להגדיר באמצעותו גם פינת מנוחה אינטימית איכותית.
מראהו הייחודי והא-סימטרי לרוב, הופך אותו לנקודת מרכז עיצובי בכל חדר בו הוא ממוקם, גם כשקווי המתאר שלו פשוטים למדי.
הרעיון הבסיסי הוא יצירת מקום נוח להשתרעות ולקריאת ספר או עיתון, שאיננו הספה הרגילה עליה אנו נוהגים לשבת ולצפות בטלוויזיה או לארח.
לא נוח לישון על השזלונג שעות ארוכות, אולם אין כמוהו לשעת נמנום קלה.
ניתן למקם אותו באותו חלל המשמש כאזור המגורים המרכזי, אך רצוי שיהיה מרוחק מספר מטרים מחוץ לטווח הספות המשמשות לאירוח.
מיקום אפשרי אחר בבית הוא במרפסת שמש שניתן לסגרה, שעת שמש חורפית יכולה להפוך למענגת במיוחד אם מעבירים אותה במנוחה על שזלונג.
באותו אופן, ניתן לשדרג חדרי שינה מרווחים דיים, ובזכות הפונקציה החדשה שנוספה להם השהות בהם במהלך היום תתארך ותשתפר.
בבתים פרטיים או בדירות גדולות יהיה זה פשוט למדי ליצור פינה מוגדרת לשזלונג עצמאי ולמדפי ספרים או שולחן קפה לצדו. מומלץ למקם את הפינה הזו ליד חלון, ולתלות או להעמיד מנורת קריאה מעליו.
גם בדירות ובחללים קטנים יהווה השזלונג פתרון אידאלי, אם נגדיר תחום של כ-3 מ”ר בתור פינה אינטימית ואישית בה נוכל להירגע. למרות האמור לעיל, ניתן כמובן גם לשלב את השזלונג עם שאר רהיטי הסלון ולהשתמש בו כבכורסת טלוויזיה מסוגננת במיוחד, או ככורסה לכל דבר.

מיקומה של מערכת ישיבה עם שזלונג:
קטלוג אתר הרהיטים AEF מכיל גם ספות רגילות ופינתיות שמושבן הקיצוני, הימני או השמאלי, בהתאם לבחירת הלקוח, מעוצב כשזלונג.
עיצוב זה מאפשר להנות מיתרונות השזלונג גם בחללים קטנים יותר בהם אין מקום לרהיט נפרד נוסף וכך ניתן להסב על הספה בחצי שכיבה או בישיבה עם רגליים מורמות, לבד או בניצב לאדם נוסף השוכב על שאר הספה.
השזלונג שבקצה הספה ישמש גם כשולחן למחשב הנייד, או למגש עם כיבוד, אך גם כמקום ישיבה לאורחים בשעת הצורך.
מאידך, יפה לחלק חלל גדול באמצעות הצבתה של ספה שכזו, באופן שיאפשר לראותה מכל צדדיה.
דוגמא לעיצוב שכזה ניתן למצוא בעיצוב הסלון מסדרת הטלוויזיה “מסודרים”, שם מעצבי הפנים הגדירו את שטח הסלון מכלל החלל הפתוח באמצעות ספה פינתית עם שזלונגים בשני קצותיה.

WhatsApp דברו איתנו
שתפו עגלה עם חבר/ה