עורות וריהוט

בעידן של טרנדים הבאים ונעלמים מיום ליום, שומר העור על מעמדו כאופציה מועדפת.
הוא משדר יוקרה, הוא נעים למגע והוא מוצע בשלל עיבודים, צורות וגוונים.
בצד העור הטבעי, עולה הפופולריות של דמויי עור, אך לא כחיקוי זול, כדוגמת ה”סקיי”, אלא כחומר השואב את השראתו מהעור הטבעי ומופיע במבחר עיבודים חדשניים

חוזקו של העור, עמידותו ופשטות יופיו העניקו לו מעמד שהוא מעבר לחילופי האופנות. אם בעבר נתפסו רהיטי העור כמוצר יוקרה המיועד לבעלי ממון בלבד, הרי שלאחרונה התרחב קהל ה”מכורים” לעור, תודות לשתי סיבות עיקריות: ראשית, מגוון העיבודים התרחב וכיום קיימים עורות בעיבודים יקרים מאוד לצד עורות במחירים עממיים יותר. ברור כי הדבר מאפשר לאנשים מקהלים שונים לרהט את ביתם בריהוט מרופד בעור. שנית, הגישה לעיצוב רהיטים בכלל ורהיטי עור בפרט השתנתה, וכיום המעצבים יוצרים דגמים הזורמים בקווים טבעיים ואפילו ספורטיביים במקרים מסוימים.

מיטה מרופדת דמוי עור

בזכות הרהיטים החדשים בעלי המראה הנקי והרענן התערערו המוניטין שיצאו לעור כשל חומר בעל אופי “כבד” ושמרני.

בתמונה: מיטה מדגם  Butchelli בגוון לבן מרופדת דמוי-עור איכותי עמיד וקל לניקוי.

עיבוד העור
אבות אבותינו הציידים הקדמונים היו כנראה הראשונים שגילו את מגעה המלטף של כסות העור ואת יכולתה לשמור על טמפרטורת הגוף.
מגילוי זה צמחה והתפתחה מסורת של עיבוד עורות שהפכה לחלק בלתי נפרד מעולם אופנת הלבוש ועיצוב הרהיטים לבית.
כיום מטפחים בקר במיוחד לתעשיית עיבוד העורות באוסטרליה, דרום אמריקה, טורקיה ומדינות אירופה.
מתברר שאיכות העור מושפעת מתנאי הסביבה בה גדלה הבהמה.
כך לדוגמא, מרעה פתוח, בו התנועה חופשית והמזון טרי, או מכלאות בהן הגדרות מרופדות על מנת להקטין אפשרות של פגיעות וצלקות בעור החיה, מבטיחים איכות טובה יותר של עור. העורות המיובאים לישראל עיקרם עורות בקר בוגר או עגלים. פרט להם קיימים בשוק גם עור גדי, הנחשב ליקר מאוד, עור באפלו שהוא קשה יותר ובעל מרקם מיוחד, עור צבי ועוד.

השלב הראשון בעיבוד העור, לאחר הסרתו מבעל החיים וייבושו, הוא פיצולו לשתי שכבות:
עור עליון שהוא המשובח ובעל המרקם האיכותי ביותר
ועור תחתון שהוא איכותי פחות.
יש עורות המעובדים משכבת העור העליונה ויש עורות “שפאלט” המעובדים משכבת העור השנייה, ופער המחירים ביניהם גדול.
עורות השפאלט שמחירם נמוך, משמשים בעיקר לייצור נעליים ותיקים, אך יש יצרני רהיטים שמשתמשים בהם לריפוד מערכות ישיבה שמחירן זול.
העור העליון קיים באיכויות שונות, וככל שהוא משובח יותר, מחירו גבוה יותר.
בציבור ידועים שמות שונים המציינים את צורות העיבוד השונות של העור, למשל, נאפה, זמש (הנקרא גם נובוק), סובאז’, קאפרי ועוד.

תהליך עיבוד העור כולל מספר שלבים: ניקוי, שטיפה, הסרת שיער, צביעה, ריכוך וטיפול בחומרים משמרים. מרכיב חשוב בתהליך עיבוד העור ובקביעת איכותו הוא שלב הצביעה. צביעה איכותית נעשית על ידי טבילת יריעות העור בחביות צבע מיוחדות, מה שמבטיח שהצבע ייספג בשלמות, ויהיה עמיד ואחיד משני צידי היריעות. יש עורות שנצבעים בפיגמנט עדין, המותיר את מראה העור הטבעי, ויש עורות המקבלים ציפוי של שכבת מגן, מה שהופך אותם לפרקטיים יותר מעור ללא שכבה מגנה. כיום העורות האיכותיים ביותר מיוצרים במפעלים בגרמניה הנחשבת למובילה בתחום ומשווקת את עורותיה לחברות המובילות בתחום הרהיטים בעולם.

מרקמים חדשניים
פיתוחים טכנולוגיים של השנים האחרונות, ודרישה לעיצובים חדשים מאידך, הולידו עיבודים צורניים חדשים ונזכיר רק כמה מהם: הטבעות (בתהליך של לחץ וחום) בדוגמת עור יען, קרוקודיל ונחש, והדפסים שונים, ובהם פרחים, פרות, דגלים ועוד.
בנוסף, יש עיבוד הקשיה לקבלת מרקם קשיח, עיבוד במראה “סטון ווש” מיושן, עיבוד טבעי החושף את הנימים, הצלקות והפגיעות המקוריות של עור הבהמה, עיבוד זמש המיוצר מהשכבה העליונה של העור בעיבוד חלק וקטיפתי, או מהשכבה השנייה בגימור פראי ופרוותי יותר, ויש גם גימור למינציה במראה פלסטיק מבריק.

כמו בתחומי עיצוב אחרים, גם בתחום העור טעמי האופנה משתנים מעת לעת וכיום ניתן למצוא למשל את טרנד הרלי דווידסון, בהשראת מעילי העור של רוכבי אופנוע מפורסם זה. מדובר בעור עבה, שחור ומבריק שאם מותחים אותו, הוא מקבל גוון חום, ישן וסדוק; בנוסף לו יש עור בעיבוד ‘ראסטיק’ (‘כפרי’ באנגלית), בעל מראה גס ומשומש; או עור אוכפים במראה לא מעובד, עם הצלקות והשריטות של הבקר. לעומתם, קיים גם טרנד אלגנטי במראה של יריעות עור חלקות ומחויטות בסגנון המעצב רלף לורן המשתמש בעור “קאפרי”, בעל גימור מבריק ומגע רך ונעים. ייחודו של עור יוקרתי ויקר זה הוא בכך, שכאשר מותחים אותו, מתגלים גוונים נוספים של צבע, בנוסף לגוון החום הבסיסי שלו. באשר לצבעים, פרט לשחור ולחום הקלאסיים, קיימים היום גם צבעים נועזים יותר כצהוב זרחני, סגול עמוק, כתום ואדום. עם זה, הנטייה הרווחת היא לגוונים רגועים יותר בכיוון מדברי, שמנת או לבן שחוזר בגדול למערכות הישיבה.

בהקשר לנושא המרקמים, ראוי לציין עיבוד חדש יחסית לעור, הקיים היום בשטיחים המעוצבים באופן שמעניק לעור תלת ממדיות. מדובר במצע ארוג שבחלקו העליון משולבות פיסות עור הגזורות בצורות שונות, היוצרות מרקם “מתולתל” ובעל נפח. שטיחי עור אלה מאופיינים במראה עשיר ומוצעים במגוון צבעים, מגווני בז’ קלאסיים ועד גוונים עזים כאדום וירוק יער, למשל.

דמויי עור
דמויי העור שדרגו את מעמדם מחיקוי זול למראה שהכרנו בעבר, לתחליפים בעלי איכות ומראה יפהפה.
הם מיוצרים בתהליך תעשייתי ללא מגע יד אדם, ועשויים מסיבים סינתטיים (מיקרו-פייבר) העוברים תהליכי דחיסה, כבישה וצבע המעניקים להם מראה של עור טבעי על עיבודיו השונים. ניתן לקבלם בעוביים שונים, כשהדקים יותר מתאימים לווילונות, חיפויי קיר, שמיכות טלוויזיה ועוד, ואילו העבים מיועדים לריפוד רהיטים.

יתרונם של דמויי העור המודרניים הוא בכך שהם נראים כעור, אך עמידים ממנו. פרט לכך, בתהליך ייצורם לא נעשה שימוש בעור מן החי, והדבר מאפשר למי שנמנע מרכישת ריהוט עור מטעמי מצפון, או בשל עלותו הגבוהה יחסית, לרהט את ביתו ברהיטי עור מלאכותי.

דמויי העור של היום מוצעים במבחר ענק של מרקמים וגוונים, החל במראה של עור חלק או עם הטבעות, בגוון מט או מבריק, ועד לדמוי עור מתוחכמים, ארוגים בקליעת שתי וערב, או בשילוב חומרים שונים כרפיה, חוטי רקמה עבים וחבלים.

בתמונה: מיטה מדגם Victoria בגוון לבן. המיטה מרופדת בדמוי- עור משובח, עמיד וקל לניקוי.

חשוב לדעת

רהיט איכותי הוא רהיט שריפוד העור שלו עשוי תוך הקפדה על הגימור, הן ביריעת העור עצמה והן בחיבורים בין היריעות.

עיצוב הרהיט מכתיב את סוג העור המתאים לו.
לרהיט קל בעל קווים מינימליסטיים מתאים עור חלק יותר ודק, ספה כבדה תרשים יותר בריפוד עור עבה, ולכיסא מתאים עור קשיח.
אם הופיעו סדקים בעור הריפוד במערכת עור יקרה לאחר כמה שנות שימוש, הדבר אינו מעיד על פגם כלשהו, אלא הוא חלק מתהליך התיישנות טבעי של העור, שרק מוסיף לו יופי.
יתרונו של העור בעמידותו הגבוהה ובעובדה שאינו סופח לכלוך, ופעולת הניקיון היחידה הדרושה היא ניגוב אבק במטלית לחה.
העור, זקוק מדי פעם לשימון בתחליב עור המחיה את מראהו.
זמש יש לנקות אך ורק במים מזוקקים.
אין לחשוף את העור לשמש ישירה, שכן הוא עלול להתייבש, לדהות ול”התפוצץ”.

WhatsApp דברו איתנו
שתפו עגלה עם חבר/ה